لیلیت
قالب وبلاگ

در بین اقلام سبزی خوردن در اینجا ، یه سبزی گوشتالود هست به نام پرپین ( خرفه) و از اون چیزهائیه که مثل سپستان ، زیتون ، خرمالو و انبه خیلی ها از جمله اعضای خانواده ام دوستش ندارند .

من ولی ، طعم و بافت آبدارش رو خیلی دوست دارم ... از وقتی پسرک رفته  هر بار سبزی خوردن  میگیرم موقع باز کردن بسته ی پرپین به یادش میفتم و اینکه هر بار غر میزد : مامان چرا این سبزی لیز لیزی رو قاطی سبزی خوردنها میکنی ؟! 


عادتها ، تکیه کلامها ، شیطنت و بازیگوشیهاش ، بدخلقی ها و سختگیریهاش  پررنگ در خاطرم نقش بسته و مدام در ذهنم مرورشان میکنم خصوصا وقتهایی که همسردلبند موقع خطاب کردن پسرک کوچک ، سهوا نام پسرک بزرگتر رو صدا میزند و آه میکشد...

او هنوز عادت نکرده به نبودن پسر محبوبش ، هنوز هر شب خواب کودکی او را میبیند و خود را آزار میدهد که به اندازه ی کافی پدر خوب و مهربانی نبوده برایش . 

گویا من راحت تر با قضیه کنار آمده ام ، شاید چون منتظر برگشتنش نیستم .


این روزها که سیل مهاجرین رو به اروپا روانند ناخواداگاه بیشتر به یاد پسرکم می افتم و با دیدن صحنه های وضعیت نامناسب پناهجویان مدام به این فکر میکنم که این هجوم کم سابقه به کجا خواهد رسید ؟ اروپا شعبه دوم خاورمیانه خواهد شد ؟ با همان میزان  کم توجهی به قانون و فرهنگ و بهداشت و سواد و سایر مسائل و یا آنقدر قوی ست که می تواند تاثیر گذار باشد تا تاثیر پذیر .

آیا آلمان و اتریش از پس تامین حداقلها برای مسکن و سلامت و غذا ی این خیل عظیم برخواهد آمد ( شغل که جای خود دارد ) و یا این جمعیت ناچار به بسنده کردن به کمترین امکانات  خواهند بود - لقمه نانی بخور و نمیر و محبوس ماندن در کمپها و سالیان سال بدون اکسپت یا ریجکت در حالت آن پروسس به سر بردن ؟

در بهترین حالت رفیوجی یا پناهنده خواهند بود و با ٩٠ ٣ یورو حقوق ماهیانه و کوپن های گرفتن غذا دلخوش به این خواهند بود که دارند در اروپا زندگی میکنند و اگر آنقدر خوش شانس باشند که بعنوان شهروند درجه سه بتوانند شغلی بیابند ، هرگز حقوقی برابر با یک اروپایی نخواهند یافت .

پناهندگی تنها هنگامی قابل توجیه و تحمل است که جانت را برداری و فرار کنی وگرنه زندگی بهتر در جهانی آزاد و امن ، رویایی بیش نخواهد بود ...

[ چهارشنبه 18 شهریور 1394 ] [ 06:00 ب.ظ ] [ لیلیت ] [ نظرات (9) ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ
خوش آمدید
لینک دوستان
امکانات وب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 85079

  • paper | اخبار وب | تیم بلاگ