لیلیت
قالب وبلاگ

مهاجرت ، بزرگترین چالش زندگی یه انسان میتونه باشه ... فارغ از صحیح یا غلط بودن و رد یا وجوب آن ، مهاجرت یعنی مبارزه ... مبارزه برای تطبیق یافتن با یه عالمه تفاوت درعالمی نو !

انتخاب این راه برای همگان ساده نیست ، لازم هم نیست . وقتی از شرایط موجودت راضی هستی ، از شغل و درآمدت بگیر تا روابط گرم خانوادگی ، جایگاه قابل قبول اجتماعی و هویت مناسب ( در هر سطحی که برایت اهمیت دارد : کشوری یا جهانی ) احتمالا کمتر از هر وقت دیگر  جبر جغرافیایی میدل ایستی فکرت را به خود مشغول میکند و سودای " به گونه ای دیگر زیستن " درگیری ذهنیت میشود .

اما کسی که این راه را برمیگزیند و درخت جانش را برمیدارد تا در آب و خاکی دیگر بنشاند ، چگونه کسی ست ؟


- بسیار خوشبین و توهم زده که فقط نکات مثبت و تک وجهی داستان را دیده و دل خوش به عکسهای خندان پشت صورتک مهاجران آن ور آب است ، بی آنکه لحظه ای به دقایق تلخ و گزنده ی غربت ( به زشت ترین شکل تنهایی ) اندیشیده و توانسته باشد حتی برای یکبار هم که شده آنرا ملموس احساس کند .- واقع بین و مطلع از اینکه هر دادی ، ستدی دارد و بی شک در قبال زندگی در جهانی که اول است و نه سوم ، بسیار میدهی تا اندک بستانی و بسیار بسیار باید قدر باشی تا این معادله را به نفع خود تغییر دهی ....- بدبین و متوقع ، هر کجا روی آسمان همین رنگ است و اگر اینجا توی سرمان میزنند حداقل خیالم راحت است که خودی و همزبان خودم میزند و نه یک بیگانه ی اجنبی .... اگر قرار است بروم آن سر عالم درب فروشگاه بایستم و سیکیورتی بشوم ، همینجا میمانن بالاخره میزی پیدا میشود پشتش بنشینم و با آب باریکه ای  مزرعه ی زندگیم را سیراب کنم ...


شاید من بعنوان کسی که هرگز از کشورش   برای مدت طولانی دور نبوده ، نتوانم نظر صائبی در این زمینه داشته باشم ولی اینروزها که منتظر مهاجرت مجدد عزیزی  هستم که میخواهد  برای دومین بار طعم نقطه سرخط و همه چیز از نو را در سرزمینی که برودت منفی بیست درجه ، متعارف است تجربه کند ، بیش از همیشه فکرم درگیر است .


قطعا باید انسان ریسک پذیر و اهل خطری باشی تا چنین تصمیم خطیری در زندگیت بگیری ، آنهم بطور متوالی ... گاهی فکر میکنم مبادا آسیب جدی ببیند و اگر بار اول به هر شکلی بود خودش را جمع کرد و به زندگی سامان داد ، اینبار از پا بیفتد و کوران حوادث  در یک کشور جدید سرگشته اش کند ؟


بسیار میخوانم و می پرسم و میجویم و سعی میکنم راهنما و مشاور خوبی برایش باشم ولو اینکه کنار گود نشسته باشم ... حس مادرانه ام بی شک خطا نمی کند زیرا خداوند را همراه همیشگی اش خواسته ام  ...

[ سه‌شنبه 29 اردیبهشت 1394 ] [ 08:11 ب.ظ ] [ لیلیت ] [ نظرات (19) ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ
خوش آمدید
لینک دوستان
امکانات وب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 85079

  • paper | اخبار وب | تیم بلاگ